Jak vybrat tu správnou pohovku

Časem se stane, že vaše stará pohovka už má svá nejlepší léta za sebou, a vy potřebujete nutně vybrat novou. Trh už dnes není takový, že vám nabídne dva či tři modely. Naopak nabízí takovou spoustu zboží různých rozměrů, materiálů, v odlišné cenové hladině a také tedy v odlišné kvalitě a s různými funkcemi. Člověk se v takovém množství skoro ztrácí a klade si otázku – jak  vybrat tu správnou?

Rozměry pohovky a dostatek místa

První na co se zaměříte je šířka pohovky dle místa kde se bude  v pokoji nacházet. Představte si na místě kde se bude nacházet na jaké místo bude natočená a zvažte zda k pohovce budete pořizovat také křesla. Je dobré se zamyslet také nad tím zda bude před ní  také odkládací nebo konferenční stolek případně zda budete využívat pro večerním čtení stojací lampu. Na to vše byste měli pamatovat a dle toho volit kolem pohovky dostatek místa. Je dobré také zvážit výšku opěrky a také hloubku sedu pro pohodlné sezení.

Materiál povrchu

Nejčastějším materiálem pohovek bývá látkový potah někdy také v kombinaci s ekokůží. Vnitřek bývá vyplněn v sedací části pružinovým systémem.

Rozkládací pohovky

Hodně záleží na tom, co od své nové pohovky očekáváte a jakou funkci má vlastně u vás doma plnit. Většinou na prvním místě bývá možnost rozložení pohovky pro občasné přespání návštěv. Ne každý má samostatný pokoj pro hosty, takže přespání na rozložené pohovce v obýváku je tím nejlepším řešením.

V případě, že bydlíte v malém bytě, anebo dokonce jen v garsonce, může být rozkládací pohovka pro každodenní spaní tím jediným řešením pro vás samotné, neboť po rozložení se vaše denní sedačka rázem změní v plnohodnotné lůžko. Jindy zase můžete ocenit její rozkládací funkci, když si chcete lehnout u televize, anebo třeba při nemoci na ní musíte pár dní přespat, neboť nechcete nočním vstáváním rušit partnerův spánek.

Pohovky pro občasné přespání

Tyto pohovky se většinou rozkládají velice jednoduchým způsobem, a to systémem klik klak. Díky němu je pohotovostní lůžko ihned připraveno a u velkých pohovek se na něm mohou vyspat dokonce i dvě osoby. U běžných typů se pohodlně vyspí dvě děti, anebo jedna dospělá osoba a dítě. A jak tedy click clack funguje? Lůžko vznikne ze sedací i opěrné části tím, že pohovku odsunete od stěny, lehce nadzvednete sedací část, čímž se opěrná část sklopí dozadu, uvolní se zaklápěcí mechanismus a lůžko je připraveno. Hlavním důvodem proč používat tyto výrobky pouze pro příležitostné přespání je to, že pohovka může být nerovnoměrně „prosezená“, lůžko nebude úplně rovné a pravděpodobně tedy nebude nejpohodlnější.

Pohovka určená ke každodennímu spánku

Je vám jistě jasné, že rozkládací pohovka pro každodenní spaní musí být po všech stránkách kvalitnější, aby celodenní zátěž snesla – tudíž musíte počítat i s vyšší cenou takového produktu. Poskytne vám však lůžko vysoké jakosti. Tento dobře promyšlený systém pohovek má v sobě uloženu kvalitní matraci, jež je oddělena od sedací části.
Pro trvalejší přespávání vám může posloužit i pohovka „vysouvací“ – lůžko získáte tak, že zatáhnete za madlo a skrytou matraci vytáhnete do úrovně sedací části. Získáte tak prostor pro spánek na lůžku vzniklém ze dvou částí – jednou je vysunutá matrace, druhou sedací část pohovky; prostor je dostačující pro spánek dvou osob. Jiné pohovky v sobě ukrývají kostru lůžka se samostatnou matrací. To se vysune a vyklopí pomocí nůžkového mechanismu a odestláno tak budete mít v okamžiku.

Rozkládací pohovka s úložným prostorem

Tato pohovka je pro mnohé z vás tím nejlepším řešením. Nejenže se na ní dá posedět, ale můžete se i vyspat a ještě uložit veškeré lůžkoviny uvnitř. Za časů našich babiček a prababiček plnily funkci
pohovky „gauče“ a na lůžkoviny se používal „peřináč“, což byl sice praktický kus nábytku, ale zabíral v bytě další místo.

Rozkládací pohovka s úložným prostorem může být rovná třímístná i dvoumístná, ale také rohová. U rohové pohovky je třeba zvážit, zda má být roh sedačky situován vlevo či vpravo. Některé z rohových pohovek jsou univerzální – ty můžete sestavovat podle své aktuální potřeby.

Ostatní pohovky

Současný trh nabízí nepřeberné množství pohovek. Patří mezi ně kupříkladu i pohovky z ratanu či dokonce nafukovací pohovky. Výrobkům z ratanu dáváme přednost obvykle při použití v halách, na krytých terasách, v zimních zahradách, a podobně. V obývacím pokoji je použijte jen tehdy, dovoluje-li to celkový styl daného interiéru.

Ani nafukovací pohovky dnes již nejsou výjimkou. Někdo ji má uloženou a nafoukne ji jen při občasných příležitostech; jiné typy těchto pohovek mohou sloužit jako plnohodnotný produkt, dokonce až jako 5 v 1. S výrobkem se většinou prodává i elektrická nafukovací pumpa.

Napsat komentář